طه هاشمي در مراسم روز معلم در واحد تهران مركزي: اولين صف اسلام وقرآن، صف دانشمندان، علما،استادان ودانشگاهيان است

۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۳ | ۰۴:۳۰ کد : ۱۱۲۵۵ اخبار روابط عمومی
تعداد بازدید:۲۱۹
معاون فرهنگي اجتماعي دانشگاه آزاد اسلامي در مراسم گراميداشت روز معلم ومقام شامخ استاد در واحد تهران مركزي، استراتژي معاونت فرهنگي و اجتماعي دانشگاه آزاد را استراتژي لبخند و مدارا دانست و گفت كه ما از اساتيد و دانشجويان طلبكار نيستيم و هويت ما وابسته به هويت اهالي علم و دانش است.

به گزارش روابط عمومي دانشگاه آزاد اسلامي واحد تهران مركزي به نقل از فرهيختگان آنلاين: حجت‌الاسلام‌و‌المسلمين طه هاشمي كه به مناسبت هفته معلم و مقام شامخ استاد امروز در دانشگاه آزاد واحد تهران مركزي حضور يافته بود در سخناني به تكريم مقام اساتيد پرداخت و گفت:‌ افتخار ما اين است كه انقلاب اسلامي برگرفته از مباني دين و اسلام است، اسلامي كه دين عصرها و زمان‌ها است و اگر امروز در جامعه اسلامي و يا غيراسلامي مخاطبان ما نسبت به اسلام زاويه دارند و نسبت به آن اكراه نشان مي‌دهند به معناي آن است كه حقيقت ناب اسلام به درستي عرضه نمي‌شود. 

وي با بيان اين كه اولين صف اسلام و قرآن، صف دانشمندان، علما، اساتيد و دانشگاهيان است، گفت: عوام در مرحله بعدي اين صف هستند و در پرتو تفكر دانشمندان و اساتيد دين خود را پيدا مي‌كنند.

او خطاب به اساتيد حاضر در مراسم گفت: مخاطب اصلي اسلام شما اساتيد هستيد و بهترين بستري كه ارزش‌هاي درون ديني اسلام را مي‌پذيرد افكار روشن و گسترده است، لذا دانشگاه بايد محل بروز استعدادها باشد و اساتيد و دانشجويان بايد امنيت اين را داشته باشند كه خواسته‌ها و مطالبات خود را مطرح كنند.

معاون فرهنگي و اجتماعي دانشگاه آزاد در ادامه سخنان خود افزود: استاد شهيد مطهري معتقد بودند، دين و مكتبي كه بر پايه استدلال پايه‌گذاري نشده باشد از اين كه كسي در مقابلش قد علم كند واهمه دارد، اما ديني كه صاحب منطق و استدلال است هيچ واهمه‌اي ندارند كه افكار مخالف عليه آن مطرح شود.

وي افزود: بايد محيط علم و دانش را به رسميت شناخت و اين امكان را فراهم كرد كه اساتيد،  اعضاي هيات علمي و اهل علم بتوانند حرف خود را بيان كنند. وظيفه حاكميت ديني اين است كه در عين آن كه به آزادي انديشه و فكر احترام مي گذارد از طرف ديگر اجازه ندهد تا افكار عمومي تحت تاثير حركت هاي غلط به انحرف كشيده شود.

به گزارش فرهيختگان‌آنلاين، طه هاشمي ادامه داد: در محيط دانشگاه هر كسي بايد بتواند نظر خود را بيان كند و از سوي ديگر كساني كه معتقد به مباني اسلام هستند نيز بايد زمينه‌اي را فراهم كنند تا اسلام مظلوم واقع نشود. مانند شهيد مطهري كه مباني مكتب ماركسيسم را از خود ماركسيست‌ها بيشتر مي‌شناخت.

وي با طرح اين سوال كه چرا اجازه سخن گفتن در مباني فكري و نظري و حتي سياسي  به اساتيد داده نمي شود؟ گفت : من همين جا اعلام مي كنم كه معاونت فرهنگي و اجتماعي آماده است تا انتقاد ها را بشنود زيرا انسان در صورتي مي تواند رشد كند كه اشتباهات خود را بپذيرد چرا كه با استبداد جلوي رشد جامعه گرفته مي‌شود.

وي با بيان اين كه استبداد جنبه‌هاي مختلف دارد، تصريح كرد :  يكي از اين جنبه‌ها، استبداد فكر است.  يعني ما بگوييم يك فكر بايد در دانشگاه حاكم باشد و افكار ديگر بايد سكوت كنند. من نمي‌توانم اجازه دهم 90 يا 80 درصد جامعه دانشگاهي سكوت كند و تنها 10 يا 20 درصد حرف بزند. پس بايد امكان گفت‌و‌گو ، اظهار نظر و دفاع از اعتقادات براي همه فراهم شود.

وي گفت : استراتژي ما لبخند و مداراست و هر كس در حوزه فرهنگي بد اخلاقي مي‌كند بايد از سيستم كنار گذاشته شود زيرا ما طلبكار اساتيد و دانشجويان نيستيم و هويت ما به همين جامعه است.

طه هاشمي گفت: كساني هستند كه از استاد مطهري تجليل مي‌كنند، اما دقيقا مخالف افكار ايشان در امروز حركت مي‌كنند.

وي با طرح اين سوال كه وقتي نگاه مقام معظم رهبري به علم و دانشگاهيان مثبت است چرا ما به عنوان نماينده ايشان به اساتيد و دانشجويان ظلم مي‌كنيم؟ گفت:‌ تكريم يك استاد يعني وقتي مي‌خواهد ارتقا پيدا كند به خاطر اعتقادات مذهبي چند سال منتظر ارتقاء نباشد، زيرا اين همان تفتيش عقايد است.

 

وي گفت: گاهي ارتقاي استادي سه يا چهار سال طول مي‌كشد و با اجبار در راهپيمايي و يا... شركت مي‌كند كه اين ارزشي نخواهد داشت، زيرا ما بايد فرصتي را فراهم كنيم تا اساتيد با طيب خاطر در اين مراسم شركت كنند. تكريم اساتيد اين مسائل است و تنها گرفتن مراسم كافي نيست.

وي در بخش ديگري از سخنان خود گفت: مديريت جديد دانشگاه آزاد، جناب آقاي ميرزاده ابلاغ كردند كه در طول چهار سال آينده به سمتي برويم كه اتكا درآمدي دانشگاه از شهريه دانشجويان به درآمدهاي ديگر معطوف شود.

هاشمي تصريح كرد: قرار است تا 4 سال آينده حداكثر درآمد دانشگاه آزاد 60 درصد از شهريه دانشجويان باشد. اگر دانشگاه آزاد بتواند در كنار توسعه علمي و آموزشي كه جزو شعارهاي مديريت اين دوره است، در حوزه فرهنگي و اجتماعي نيز نقش خود را نشان دهد، موفق خواهد بود.

وي افزود:‌ بودجه دانشگاه كه متوقف بر شهريه دانشجو است بايد در حوزه فرهنگي يكسان توزيع شود چون هم دانشجوي ميانه و هم اصلاح‌طلب و هم اصولگرا شهريه پرداخت مي‌كنند. بسياري از دانشجويان نيز خط سياسي ندارند بنابراين دانشگاه بايد به وضعيت عالمانه برگردد و كرامت اساتيد حفظ شود.
وي در پايان گفت: شهيد مطهري شخصيت اول فكري جامعه ما از نظر تبيين مباني ايدئولوژيك و تسريع جهان‌بيني اسلامي است و ايشان حقيقتا شخصيت بي‌بديلي است و سخنان ما بايد برگرفته از نگاه و جهان‌بيني ايشان باشد.انتهاي پيام/ع

نظر شما :